Makale

İnceleme: Mercedes C180 Bilgiler ve Açıklar

İnceleme: Mercedes C180 Bilgiler ve Açıklar

Hasan Korkmaz | 07 Haziran 2019 |

C Serisi’nde dikkat çeken tüm özellikleri barındıran Mercedes C180 Kompressor ve serinin diğer otomobilleri konusunda ayrıntılı inceleme için tıklayın!

Türkiye’de en sevilen otomobil modellerinden olan Mercedes C Serisi, daimi yenilenen özellikleriyle sürücülerin beklentilerini bir adım öteye taşıyor. Mercedes C Serisi çatısı altında değişik modeller toplansa da Mercedes C180, hitap ettiği orta yaş grubunun yanı sıra artık daha genç nesiller tarafından da alaka görüyor. 

Alman otomobil devi Mercedes’in C Serisine yaptığı yeni dokunuşlar, hem sürücülerin hem de otomobil dünyasının gözünden kaçmıyor. Aeorodinamik tasarımı ile sürücülerden tam not alan C Serisi, business otomobil seçenek edenlerin vazgeçemediği modelleri bu rozet altında topluyor. 

Mercedes C180 ile ilgili bilgiler 

Confort, Avantgard, Exclusive ve AMG donanım paket seçenekleri ile sürücüye sunulan Mercedes C180, daha az yakıt tüketen 9 ileri otomatik şanzımana sahip modeliyle göz dolduruyor. “En iyilerin alternatifi yoktur” sloganıyla yollara çıkan Mercedes C180 AMG, 1.6 litrelik benzinli motor taşıyor. Şehir içinde 7.4 litre benzin tüketen otomobilin yakıt kullanımı uzun yollarda 5.0 litreye dek düşüyor. Mercedes C180 ücret açısından da lüks otomobil sevenleri üzmeyecek nitelikte. Benzer özelliklere sahip arabalarla mukayese ettiğinde ve Mercedes yaftasıyla beraber geldiği düşünüldüğünde lüks kategorisi için uygun bir tercih olabilir. 

Dokuz adet benzinli motor alternatifine sahip otomobilleri skalasında tutan C Serisi’nde dikkat çeken tüm özellikleri barındıran Mercedes C180 Kompressor, 100 kilometre/saate 9.5 saniyede çıkması nedeniyle gönülleri fetheden bir otomobil. 1.6 litrelik motor seçeneği sayesinde Türkiye’de düşük vergi dilimine giren ve bu yüzden de oldukça fazla seçenek edilen C180 ise 100 kilometre/saate 8.2 saniyede çıkabiliyor. Şehir içi trafikte yakıt tüketimi 6.8 litreye kadar çıkan C180, uzun yolda ise vasati 4.2 – 4.7 litre yakıt tüketiyor. 

Trafikte seri ve konforlu bir sürüş tecrübesi sunan, yalnızca sürücünün değil kabin içindeki diğer yolcuların da yolculuk süresince kendilerini rahat hissetmesi için tasarlanan bu otomobilin, hava yastığı, elektronik kontrol sistemleri gibi standart güvenlik sistemlerinin yanı sıra Euro NCAP Güvenlik testinde 5 yıldız aldığını ilave edelim. Mercedes C180 Yolcu Güvenliği (NCAP) testlerinden 92, Çocuk Güvenliği testlerinden 84, Yaya Güvenliği testlerinden 77 aldı. 

D Segmenti araçların göz bebeklerinden biri olan bu sedan otomobil, arkadan itişli sürüş tipinin ehemmiyetli temsilcilerinden. Performansına gelecek olursa 156 hp güç, 250 Nm tork, 223 km/s maksimum hız ile yarıştığı diğer bir hayli modele fark atıyor. 4686 mm uzunluğundaki ve 1810 mm genişliğindeki Mercedes C180’in ağırlığı ise 1425 kilogram.

İkinci Elde Mercedes C180

Dayanıklılığı, duruşu, ekonomik olması, güvenlik ve performans konularında öne çıkması nedeniyle de Mercedes C180 ikinci elde de en çok seçenek edilen lüks otomobillerden. Türkiye’deki daimi artan yakıt ücretlerinin ve Türk Lirası’nın değer kaybetmesi otomobil satışlarında düşüş olduğunu gösterse de sıfır veyahut ikinci el Mercedes C180 alacak olanlar, otomobilin yakıt performansı ve motor hacminden dolayı dahil olduğu vergi dilimi hasebiyle oldukça bahtlı. Son zamanlarda hem lüks hem de bütçeyi sallamayacak otomobillere erişmek hemen hemen olanaksızken Mercedes’in hem sağlam hem de bütçeye hitap eden bir otomobil üretiyor olması, her vakit bir Mercedes otomobile sahip olmak isteyen sürücüleri mutlu edecektir. 

Mottosu “Arabalar ikiye ayrılır: Mercedes ve diğerleri” olan bir otomobil markasından ortalama bir otomobil beklemek manasız olur. Mercedes hem göze hem teknolojiye hem de lükse hitap eden otomobiller üretmeye ve sürücülerin dikkatini yaptığı yeniliklerle çekmeyi muvaffak oluyor.