Makale

En etkili şekilde satılık araba ilanı vermek

En etkili şekilde satılık araba ilanı vermek

Hasan Korkmaz | 02 Ekim 2019 |

Aracınızla ilgili gerekli bilgileri  topladığınızda, aracınızı diğerlerinden farklı kılacak hızlı ve etkili bir ilan oluşturmaya hazırsınız demektir..

Doğru ve ayrıntılı bir açıklama, doğru anahtar kelimeler ve birkaç güzel  fotoğrafla, aracınızı almak isteyenlere ulaşmış olursunuz

Aşağıda, satan iyi bir seri ilan otomobil ilanı yaratmanın ipuçlarını bulabilirsiniz.

En iyi ilan paketini seçin

Bir ilan yerleştirmedeki ilk adım, hangi ilan paketinin sizin için en uygun olduğuna karar vermektir. Bu, ilanınızın gösterimini en üst düzeye çıkarır ve araç listenizi bölgenizdeki binlerce alışverişçinin önüne çıkarır. 

Birkaç farklı ilan paketi sunuyoruz. Yüksek fiyatlı ilanlar, reklamınızın sayfadaki birinci sınıf bir Spotlight yerleşimi ile mutlaka dikkat çeker.

İlan yazım ipuçları

En iyi araba reklamları dürüst olup birçok ayrıntı ve doğru anahtar kelimeleri içerir. Bu, aracınızın benzersiz satış noktalarına odaklandığınız ve ilk önce neden aracı satın aldığınızı hatırladığınız yerdir. Bir alıcının güvenini kazanmak ve uzun vadede zaman kazanmak için, herhangi bir kaza veya problem dahil, iyiyi ve kötüyü mutlaka yazın.

Aşağıda, reklamınıza nelerin daha iyi geleceğine ilişkin birkaç ek ipucu verilmiştir:

·  Ayrıntılı bir açıklama girin

Aracınızın özellikleri ve durumu hakkında ne kadar fazla bilgi eklerseniz, ilanınız o kadar etkili olur - ve bireysel soruları yanıtlamak için daha az zaman harcarsınız.

Her araba ilanı, marka, model, kilometre ve gövde stilinden (“kategori” olarak da bilinir) başlayarak temel bilgilerle başlamalıdır. Değerinizde bir fark yarattığı için modelinizin süslemesini veya sürümünü ekleyin. Trim, otomobil üreticilerinin bir modele eklediği dış ve iç seçeneklerin paketidir. Bu nedenle, örneğin, bir Honda Accord EX'de "EX", trim seviyesini gösterir. Trim genellikle yükseltilmiş tekerlekler, deri döşeme, iyileştirilmiş motor performansı ve bazı güvenlik özellikleri gibi seçenekleri içerir.

·  Satış fiyatını listele

Talep fiyatınız, ilanın başlangıcına ve temel özelliklere göre belirtilmelidir.Aracınızın exper değerini  belirlenmenin ardından fiyatını  göndererek başlayın ve neden exper değerinden daha fazla veya daha az istediğinizi açıklayan bir açıklama ekleyin. Yani fiyatınız düşükse veya fazla ise nedenini açıklayın.

·  Neden arabayı sattığını açıkla

Bu en yaygın alıcı sorulardan biri, bu nedenle ilanınızdaki soruyu cevapladığınızdan emin olun. Bu, alıcılara aracın durumu hakkında bir fikir verir.

·  Kilometrede yakışını göster yada yaz

Aracınız bir depo ile ne kadar gidiyor yada kilometrede ne kadar yakıyor, tarifnamede belirttiğinizden emin olun. Yakıt tasarruflu araçlar talep edilmektedir.

·  Değişiklikleri vurgula

Aracınıza standart seçeneklerinin bir parçası olmayan özellikler eklediyseniz, açıklamalarınızda bunlardan bahsettiğinizden emin olun. Yeni bir stereo, alarm veya özel lastikler bu ekstraları arayan alıcıları etkileyebilir. Ancak tüm değişikliklerin değer katmadığını da unutmayın. Bazen bu özel turuncu boya işi ya da sevdiğiniz yükseltilmiş süspansiyon aslında alıcı sayısını sınırlayabilir.

·  Garanti bilgilerini dahil et

Arabanız hala garanti altındaysa, garanti devredilebilir ve evrak işleriniz var, arabanızın ne tür bir kapsama alanına sahip olduğunu ve ne kadar süre kalacağını listeleyin. Örneğin:

·  Aktarma organları garantisine 3 ay kaldı

·  Tampon-tampon garantisinde 5.000 mil kaldı

·  500 TL 'lik transfer ücreti karşılığında üretici garantisi

Garantiniz bir transfer ücreti gerektiriyorsa, alıcıdan bunu kapsamasını isteyip istemediğinizi veya sözleşmeye dahil olup olmadığını da belirtmek isteyebilirsiniz. Bazı üreticiler ikinci sahipler için aynı garanti kapsamını sunmadığından, belgelerinizi kontrol ettiğinizden emin olun.

·  Otomobilin durumunun dürüst bir şekilde değerlendirilmesini sağlamak

Bu size uzun vadede zaman kazandıracak ve alıcıların güvenilir olduğunuzu bilmelerini sağlayacaktır. Ayrıca, alıcılara hiçbir şey saklamadığınızdan emin olmak için aracın Araç Şase Numarasını veya plakasını listelemelisiniz ve bireysel taleplerine cevap verme zorunluluğunu kendinizden kurtarmalısınız.

·  Düzeltilmesi gerekebilecek sorunları açıklayın

Potansiyel alıcıların bir oto exper ile araç geçmişi raporunda (veya ön alım muayenesinde ) bir şey bulmasını beklemek istemezsiniz, çünkü bu sadece anlaşmayı zorlaştırır ve herkesin zamanını boşa harcar. Yani baştan herşeyi söylemekte fayda varben söylemeyeyimde kendisi bulsun diye beklemek yanlış olur.

·  Bahsedilen bakım ve servis kayıtları

Bakımlı bir araç aranan bir araçtır. Düzenli yağ değişiklikleri de dahil olmak üzere aracınıza iyi baktığınızı bilmelerini sağlayarak potansiyel alıcılara daha fazla rahatlık verin. İyi bakım kayıtları tuttuysanız, arabanın iyi bakıldığı iddiasını destekleyebileceği için bunu belirtiniz.

·  Pazarlık şartlarını belirle

Fiyatın "kesin", "pazarlık" veya "en iyi teklif" olup olmadığını belirtin - bu sizin için doğru alıcıları hedeflemenize yardımcı olacaktır.

·  Kabul edilebilir ödeme şekillerini tanımlayın

İnsanların hangi ödemeyi kabul edeceğinizi ve kabul etmeyeceğinizi önceden bildirmelerini sağlayın (örneğin, "yabancı para siparişlerini kabul etmeyecek"). Kişisel çek almayın ve onaylı çekleri veya havale emirlerini doğrulandıkları finans kurumuyla doğruladığınızdan emin olun.

Bir örnek ilanı görün:

Aşağıda, mükemmel durumda olmayan ancak mükemmel mekanik biçimde olan daha yüksek bir kilometre aracı için iyi bir araba tanımlaması örneği verilmiştir:

Aile arabası almak için veya satmak istiyordu- sadece bir çocuğu vardı. MP3 ve CD harika çalışıyor. Düzenli yağ değişimleri dahil tüm zamanlanmış bakım yapılmıştır. Bakım kayıtları ve mekanik muayene raporu mevcut. KM si şudur. Buz gibi soğuk A / C yani kliması iyi çalışır.. Sigara içilmemiştir. İçi mükemmel durumdadır. Arabanın sağ tarafındaki küçük çamurluk bükücüsünden çizik vardır. Çerçeve hasarı yok. Mükemmel ilk sahibinden araba. 2011 yılında kar lastikleri eklendi. Sadece nakit çek veya havale.

Bol bol fotoğraf ekleyin

Fotoğraflı ilanlar genellikle normal ilanların ilgilenilmesi veya görüntülenmesi iki katı olur. Fotoğraflar, alıcıların arabaya aşina olmalarına yardımcı olur, böylece otomobilin sahibi olduğunu hayal edebilirler.

Seçtiğiniz ilan paketine bağlı olarak, tek bir fotoğraf veya en fazla 15 ekleyebilirsiniz. Ve kendinizi sadece dış çekimlerle sınırlamayın. Çizgi de dahil olmak üzere iç fotoğraflar bir zorunluluktur, çünkü alıcılar arabanızın içinde olmanın nasıl bir şey olduğunu bilmek ister.

Kaliteli fotoğraflar gönderdiğinizden ve arabanızın içini dışını temizlediğinizden emin olun. Bulutlu bir günde çekilen fotoğraflar, daha fazla parlamadığından, daha iyi çalışma eğilimindedir. Bulanık veya ayrıntılı olmayan resimlerle sinir bozucu alıcılardan kaçının. Fotoğraflarınızın aracın durumunu doğru şekilde gösterebilecek kadar yakın ve net olduğundan emin olun.

Yaygın tuzaklardan kaçının

Artık bir ilan oluştururken ne yapacağınızı bildiğinize göre, işte yapmanız gerekenler:

Arabanızı iki farklı yerde iki farklı fiyat için listelemeyin.  Alıcılar fiyat farkını görürse, size güvenilmez hale gelebilir.

·  Kaliteli fotoğraflar göndermeyi unutmayın.  Fotoğraflı reklamlar aramaların başında görünür ve fotoğrafsız reklamlardan önce görüntülenir.

·  Arabanızı fazla düşürmeyin ve hemen satmasını beklemeyin.

·  Her iki günde bir fiyatınızı değiştirmeyin.  Alıcılar ciddi olmadığını ya da ilanınızın yasal olmadığını düşünüyor. Birçok alıcı birkaç gün veya hafta boyunca ilanları izler.

·  Aracınızın GPS, yan hava yastıkları veya olağanüstü gaz tüketimi gibi benzersiz seçeneklerini ihmal etmeyin .

·   Çağrıları yönetmek veya ilanınızı güncellemek için zamanınız yoksa , arabanızı birden fazla yerde listelemeyin