Makale

Aracımın performansını nasıl arttırabilirim

Aracımın performansını nasıl arttırabilirim

Hasan Korkmaz | 11 Kasım 2019 |

Eğer sizde, bir otomobil sahibiyseniz, aracınızın performansını hep yüksek tutmak ilk düşünceniz olmalıdır. Gerekli bakımları ve özeni göstermediğimiz durumlarda, istemediğimiz masraflar çıkabiliyor. Bu tip senaryoların içinde kalmamak için, "Araç performansımızı nasıl arttırabiliriz?" Neler yapabiliriz ve nelere dikkat etmek gerekir,sizler için derledik.

Motor yağına dikkat edin 

Motor yağı, aracınızın motorundaki sürtünmeleri azaltmak ve burada oluşacak hasarları en aza indirmek için çok önemli bir etken. Motorun sürtünme nedeniyle alacağı hasarları en aza indirmesinin yanı sıra, içerisinde bulunan etken maddeler sayesinde motoru temiz tutar ve paslanmasının önüne geçer.

Aracınızın deposunun temiz olduğundan emin olun 

Tüm otomobillerin deposunda biriken kirler, aracın performansını düşüren başlıca nedenlerden biridir. Ayrıca uzun sürede bu kirlet kalıcı hasarlara neden olabilir. Bu sebeple düzenli olarak depo temizliğine önem gösterilmesi gerekiyor. Servisinizin belirlediği aralıklarla deponuzu kontrol etmeyi ihmal etmeyin.

Antifriz kullanmayı ihmal etmeyin 

Soğuk havalarda suyun donmasına engel olmak ve radyatörün paslanmasının önüne geçebilmek için senede en az bir kere antifriz değiştirmeyi unutmayın.

Fren Hidrolik yağını kontrol edin. 

Normal şartlar altında herhangi bir sıkıntı yaratmayan hidrolik yağ, sıcak havalarda kaynama yapabiliyor. Bu nedenle ortalama senede bir kez değiştirdiğiniz den emin olun.

Jant seçimine dikkat edin. 

Pek fazla bilinmese de seçtiğiniz jantlar da aracınızın yakıtında etkili bir yere sahiptir. Araçlarda kullanılan alüminyum alaşımlı jantlar çok ağır ve hantal oldukları için, aracın hızlanmasında etki eder. Ortalama her tekerlekte 1 kiloluk hafifletme, aracın %10 daha az yakıt harcamasını sağlayacaktır.

Yüksek performans için doğru lastik seçin.

Kullandığınız lastiğin doğru hava koşuluna uygun olmasına özen gösterin. Seçeceğiniz doğru lastik sayesinde fren mesafesi, yol tutuşunda daha yüksek verim ve yakıt tasarrufu da sağlamış olursunuz.

Hava filtresini değiştirmeyi unutmayın.

Ortalama 10-15 bin bakımında servisler tarafından kontrol edilip değiştirilen hava filtreleri, araç performansında büyük rol oynar. Kullandığınız aracın performansında bir sıkıntı yaşıyorsanız ya da önceki kullanımınıza göre bir değişiklik hissediyorsanız, hava filtreyi kontrol ettirmeyi unutmayınız ve trafik kurallarına uymayı mutlaka alışkanlık haline getirin.