Makale

Araba satma taktikleri

Araba satma taktikleri

Hasan Korkmaz | 31 Temmuz 2019 |

 İnsanlar araba aldıklarında kullandıktan bir zaman sonra arabasını değiştirmek ister.işte bu noktada,araç almak kadar araba satmak da zor ve meşakkatli bir iştir. Arabanızı yeni bir araba almak ya da maddi sıkışıklıkta olduğunuz için satmak durumunda olabilirsiniz.

Arabanızı aldığınız fiyattan daha düşük fiyata tabii ki satmak istemezsiniz. Ama arabanızı almanızın üzerinden uzun zaman geçmişse doğal olarak fiyatı ve değeri düşmüş olacaktır. Aracınızı satışa çıkardığınız zaman ki değeri önemlidir.

Bir de aracınızı acil satmanız gerekiyor ama istediğiniz kadar alıcı aramıyor olabilir. İşte bu sorunlarınızı çözmek, size yardımcı olmak amacıyla araba satmanın püf noktaları hakkında liste hazırladık. Aracınızı değerinden düşük satmamak ve daha hızlı satmak için hazırladığımız bu noktalara dikkat ederek araba satışınızı çok daha doğru ve kolay şekilde halledebilirsiniz.

Araç Satmanın ince Noktaları

·  Öncelikle aracınızın değerini iyi belirleyin.

·  Aracınızın satış fiyatını belirlerken değerinde fiyat söyleyin yoksa aracınızı satamayabilirsiniz.

·  Aracınızın bakımları düzenli yapılmışsa bu da satışta etkili olur

·  Aracın az sayıda üretilmesi ve çok tercih edilen bir model olması fiyatını arttırır.

·  Aracınızı satarken pazarlık payını hesap ederek istediğiniz fiyatın biraz üstünde ücret isteyebilirsiniz.

·  Aracınızı satmadan önce bakımlarını yaptırmanız ve görünümüne önem vermeniz daha çok talep olmasını sağlar. Aracınızın içini ve dışını temiz tutmalısınız buda satışta etkilidir.Aracınızın satışından önce motor temizliğini yaptırmanız alıcıların kafasında kuşku yaratabilir bu nedenle motor yağını değiştirmekle yetinebilirsiniz.

·  Aracınızda çizikler mevcutsa bu çiziklerin görünümünü önleyecek ürünlerin yardımıyla hafifçe kapatabilirsiniz.

·  Aracınızın vergisini mutlaka ödeyin ve tüm belgelerini hazır tutun.

·  Arabanız üstü açık bir modelse bu tip bir aracı kışın değil, yaz aylarında satışa çıkarmak daha doğru olacaktır.

·  Satmak için hazırladığınız ilanınızda dikkat çekici cümleler olmalı fakat doğru cümleler kullandığınızdan emin olun. Abartılı cümleler değil cümleleriniz dikkat çekici olmalı abartı cümleler kullanmak müşteriyi kaçırabilir. Alıcı arabayı kontrole gönderdiğinde yanlış bilgiler ortaya çıkacaktır.

·  İnternetten ilan vermeniz daha fazla kişiye ulaşmanızı sağlar ve aracınızı daha kolay satabilirsiniz. İlana mutlaka aracın farklı açılardan çekilmiş görsellerini ekleyin.

·  Deneme sürüşünü yaptırmadan önce mutlaka alıcının ehliyetinin olup olmadığını kontrol edin. Mümkünse alıcıyla gündüz buluşun.

·  Satış zamanı mutlaka biraz kapora alın ve vazgeçilmesi durumunda bu paranın yanacağını alıcıya söyleyin. Paranızın tamamını almadan aracınızı asla teslim etmeyin. Ne diyelim hayırlı olsun