Makale

2012 model Passat 1.4 tsi 122 hp 200 tork. comfortline manuel 6 ileri vites hakkında inceleme

2012 model Passat 1.4 tsi 122 hp 200 tork. comfortline manuel 6 ileri vites hakkında inceleme

Hasan Korkmaz | 07 Haziran 2019 |

motor ve şanzuman :

performans meselesi yok . 5 kişi+ tam bagaj + yokuş dahi olsa farkeden pek bir şey yok .gayet kuvvetli ve hızlı. o kasaya yetmez diyenler aldanır . vites aralıkları çok kısa. araç hemen vites istiyor. 60 kilometre hızda 5. vitesi 80 km hızda 6. vitesi istiyor. bu yüzden ivmelenmesi de çok hızlı. 1. vitesten 2. vitese atarken az nazlanıyor sonra ver heyecanı :) yığılma yok hantallık yok . çalışması çok suskun. araç düük devirde yüksek tork sunuyor . genelde 2000 devrin altında sürüyorsunuz. hem yakıt tasarrufu hem motor bağırmaması iyi.

manuel şanzumanı beğendim. seyrek geri vitese atarken tam geçmediği oluyor. sanırım kavramaya tam basmıyorum .vitesten çıkarıp tekrar tecrübe ettiğimde mesele olmuyor. vites geçişleri meselesiz . lak diye geçiyor :)

geri vitese attığınızda rcd 510 ekranı kapalı da olsa açılıyor ve görsel park desteği sunuyor. arabanın simülasyonu ekranda görülüyor . sesli sensörlerin şematize edilmiş hali. yakınlaştıgınızda simülasyon çizgileri önce kahverengi sonra kırmızı olup ötüyor.

müzik çok açık olduğunda dahi geri vitese attığınızda ilk sefere mahsus araç sesi otomatikmen sensör seslerinden düşük düzeye ayarlayıp bayağı kısıyor. sonraki denelemerinizde bunu yapmıyor. yapay zeka ile ilgili olsa gerek.

Aracı 1. Ve 2. Viteste zorlayamıyorsunuz yüksek tork buna müsaade etmiyor. Araç önden çekmeye başlıyor. Eğer bunu yapmasa ön düzende ciddi problemler olabilir. Neticede bir bmwnin ön aksamı yok .

konfor ve süspansiyon :

yol sesini tam emmiyor . bozuk yolda uğultu var. lastik sesi de var. tabi ford gibi araçlara nisbeten çok az. bağımsız süspansiyonlar gayet iyi. darbeleri alıyor hissettirmiyor pek. ilk aldığımda tamamiyle sessiz olacağını sanmıştım hayal kırıklığına uğradım .

180 kilometre hıza çıkıp baktım direksiyon titremesi görüşün daralması yok . yola oturuyor viraj yeteneği çok başarılı.

kokpit , döşeme ve ses sistemi :

comfort döşeme kalitesi yeterli değil. sürücü koltuğu oturma bölümü 2,5 aylıkken tüylendi kullanıcı hatası deyip garantiden değişimi reddettiler tüketici mahkemesine verip davayı kazandım değiştirttim. diğer yerlerde sıkıntı yok .

ses sistemi doyurucu yüksek volumde parazit yapmıyor. düzeyi sona verdim kalite pek düşmedi.

hayal kırıklığı olan bölüm göğüsteki gümüş dekorlar. bozuk yolda ne yazık ki çıtırtı gıcırtı yapıyor. d segmenti araca hiç yakışmıyor. servise gittim davayı kazandığım için jest olsun diye izolasyon yaptılar şimdi sorun yok.

rcd 510 radyo -cd çaların navigasyon ve video desteği yok . yalnızca mp3 oynatabiliyorsunuz. sd kart , aux girişi gibi artıları var. cd ile de kullandım . bozuk yolda yeniden cd atmadı ses problemi olmadı. sesi az açarsanız araba ve yol seslerini duymuyorsunuz.

dijital klima yeterli soğutma ve ısıtmayı yapıyor. torpido kaliteli malzeme fakat sürücü hizasındaki cep maalesef aynı ayarda değil.

cilt direksiyon ve vites topuzu yüzüklü kullanıcılar için soyulmaya karşı dayanıksız. çıplak elle kullandım hep.

direksiyon düğmeleri çok iyi.

koltukların bel destek ayarları ve ortopedik tarzı konfora katkıda bulunuyor. araç sürmeyi sevdiriyor.

kokpit kısmı gayet rahat . direksiyon çok yumuşak dönüyor. hızlanınca sertleşmeye başlıyor.

Bilgi ekranı gerçek vakitli veriler sunmada başarılı . vites değişim ikazı yağ azalması arıza ikazı vs . bilgilendirmesi fena değil.

El freni küçücük bir düğme. Ve indirmek için frene basmak zorundasınız. Çift güvenlik için düşünülmüş.

Zati debriyaja basmadan araç çalışmıyor.

bagaj, arka bölüm diz mesafesi :

bagaj gayet büyük ve derin. arka koltuklar yatırıldığı vakit devasa bir alan oluşuyor. Taşıma kapasitesi mesele değil. Bagajda çift taraflı lamba yok .. iç aydınlatması yeterli .

diz mesafesi yeterli rahat fakat süper b?ye göre tabi ki az. Arkada da küllüğün olması insanı sigaraya teşvik ediyor fakat olsun J

klimanın bir fanı da arkada. Arka yolcular ön fana tabi olmak zorunda değil.

Tavan döşemesini beğendim . fakat daha iyi olabilirdi.

Araçta merkezi kilidi işlevsel değil. Kapıları merkezi kilitle kitleseniz dahi manuel olarak arka kapılar açılabiliyor. Kaza sırasında elektronik beyin zarar görür de açılmazsa ek çıkış düşünülmüş. Ama uygulamada sıkıntılı . arkada çocuğu tek oturtamıyorsunuz. Kapı açarsa kaygınız var.

Kapı içinden anahtarın sustası ile çocuk kilidini aktifleştirseniz bu sefer de arka kapılar içerden açılmıyor. Çocuklar için siz inip açmanız gerekli tamam burası iyi de yetişkin için de inmeniz lazım .

En büyük eksisi sürücü kısmından çocuk kilidini açma kapama tuşu yok . zorunlu olarak sustayı söküp deaktif etmek zorundasınız. Bu kısmını hiç beğenmedim .

Yakıt vaziyeti :

Çift karakterli bir motor. Sakin yumuşak kullanımda şehir içinde 8-8,5 litre civarı yakıyor.

Sert saldırgan müddetim derseniz spor otomobil gibi reaksiyonları var ama tabi ki yakacağı az 11-12 litre benzini düşünmeniz lazım.

Uzun yolda genelde 100 km hızda 5,5-5,8 gibi değerleri var.

Netice : orta kalitede bir araç . Ancak devletin ötv+katma değer vergisi kazığı sayesinde mübalağa ücreti tesir edip lüks zannediliyor ama netlikle lüks değil.

Lakin ülkemizdeki teneke yığınlarına nispetle gayet iyi.